Hojla! Včeraj je bila v MKL Bežigrad premiera kratkega animiranega filma "Lovska sreča", ki je nastal na delavnici animacije, pri kateri sem sodeloval. Tule je filmček: http://vimeo.com/78633124
Pozdravljeni ljubitelji Noskovih pripovedi! V tem mesecu sem imel čast rokovati se z legendo slovenskega filma DEMETROM BITENCEM!!! Rojen je bil leta 1922 v Ljubljani. Kot najstnik je učil kralja Petra smučati. Kariero igralca je začel leta 1943 v gledališču. Prva vloga v filmu mu je bila dodeljena v letu 1948 in sicer v filmu Na svoji zemlji (prvi slovenski celovečerec!). Svoje filmske vloge ima za zanemarljive vse do leta 1960, ko je nastopil v filmu Dobri stari pianino. Od tedaj je šlo samo še navzgor in ni minilo leto, da ne bi posnel filma. V svoji 65 letni filmski karieri je posnel preko 200 filmov!!! Občinstvu se je najbolj zapisal v spomin kot nemški oficir. To je bila njegova najpogostejša vloga in sam rad pristavi, da je "služil nemško vojsko v ameriških filmih". Igral je v slovenskih, jugoslovanskih, nemških, italijanskih, ameriških in še mnogih drugih filmih. Med drugim je igral tudi v Winnetouju 1. Letos mineva 50.obletnica tega filma, ki so jo obeležili tudi v Škofji Loki z razstavo in filmskim maratonom "Winetou se vrača", ki sta k nam priromala iz Nemčije, kjer so lani proslavili tudi 100. obletnico smrti Karla Maya. Na tokratnem srečanju v knjižnici Bežigrad se mi je zdel Demeter Bitenc, kljub svoji častitljivi starosti in dejstvu, da ga vsakodnevno vabijo na prireditve, zelo bister, živahen, duhovit, zgovoren in prijazen. Podaril mi je tudi podobico s svojim podpisom.
Ostalo pa naj pove nekaj slikic (avtor spodnjih fotografij je Gašper Lešnik):
Pozdravljeni bralci Noskovega (mojega) bloga! Dolgujem vam še poročilo s predavanja o 3-D filmu! Dan pred predavanjem smo si v Kinodvoru ogledali legendarni 3-D film "Kliči M za umor"(Diail M for murder):
Film je mojstrovina Alfreda Hitchcocka, v njem igrajo Ray Milland, prelestna Grace Kelly in Robert Cummings. Bil je posnet v letu 1953, med poplavo 3-D filmov, v 3-dimenzionalni tehniki.Predno so film poslali v kinematografe so morali počakati, da so istoimensko igro umaknili z odrov Brodwaya.Ko pa je film končno dočakal premiero, 3-D film ni bil več popularen. Zaradi tega je bil film le nekajkrat predvajan v 3-D, večina ljudi pa ga je videla le v 2-D tehniki.
Tretjo dimenzijo so iznašli že pionirji filma. Brata Lumiere sta že prvi film v zgodovini posnela 3-dimenzionalno (mi smo ga na predavanju takega tudi videli). Zelo impresiven je bil tudi Georges Melies, ki je imel za svoje 3-D filme tudi posebno kamero (ki jo je sam iznašel). Med vojno je bilo precej 3-D filma v Sovjetski zvezi (baje so celo iznašli način, kako 3-D filme gledati brez očal, vendar do danes tega še nihče ni ugotovil ali vsaj potrdil). Po vojni je bilo veliko dobrih 3-D filmov v Nemčiji (reklamni filmi za Oktoberfest, Volkswagen...). V zgodnjih petdesetih je bil veliki naval 3-D filmov, kasneje pa je zaradi vsebinsko slabe kakovosti večine takih filmov bil opuščen. Omeniti moram še, da je bil skoraj vsak 3-D film posnet z drugačno tehniko in z drugačno tehniko predvajan. Zato je bilo v kinodvoranah veliko težav. Pred nekaj leti so zanimanje za 3-D filme znova obudili, vendar baje sedaj zopet upada. Razvijati se je začel tudi 4-D film, ki pa je po mojem razvajanje domišlije, saj dober film ne potrebuje tresenja, vetra in smradu, da bi se vživel vanj. Predavanje je bilo ODLIČNO saj smo med govorom videli tudi veliko filmov o katerih je bilo govora.
Hvala gospodu Stefanu Drösslerju, da je prišel iz
Münchenskega filmskega muzeja!
Nedavno sem se v Kinoteki udeležil predavanja FILM NOIR To je izraz za posebno zvrst filma. Predavanje je vodil Andrej Šprah. Film noir je cvetel v 40-ih in 50-ih letih 20. stoletja. Za nastanek so bili pomembni nemški emigranti v Hollywoodu. V ospredju navadno nastopata "femme fatale"-usodna ženska ter "raziskovalec", navadno privatni detektiv. Za filme noir je značilno: - da so posneti izven studia, - da je v njih uporabljena igra svetlobe in senc, - da so v njih uporabljeni neobičajni snemalni koti, - značilna je megla, dež, cigaretni dim... - pogosti so odsevi v ogledalu, šipi, zloščeni kovini...(kar je težko posneti), - navadno je pripovedovanje v prvi osebi, - dogajanje je v različnih časih. Po predavanju smo si ogledali film Globoko spanje.
Film je posnet v letu 1946, zrežiral ga je Howard Hawks, v glavni vlogi
pa sta veliki Humphrey Bogart in
Lauren Bacall.V Kinoteki bodo nadaljevali s tovrstnimi predavanji o filmu pod okriljem Kino-Katedre.
Vsi ste vljudno vabljeni, udeležba je brezplačna.
Več na : http://www.kinoteka.si/si/471/kino_katedra.aspx Članek je pripravila moja malenkost. VAŠ NOSKO