sreda, 31. december 2014

Leto 2014

V letu, ki ga bomo danes čez nekaj ur zapustili, se je kot vedno veliko dogajalo. Ker pa te (večinoma negativne) dogodke lahko vidite že, če odprete televizijo, vas ne bom še jaz obremenjeval z njimi.
Ne, leto 2014 bomo na Nosko.si zapustili v drugačnem duhu.

Leto 2014 je bilo leto mnogih obletnic. Letos je bila stota obletnica pričetka 1. svetovne vojne, bilo je leto enega največjih komikov v zgodovini filma, ter tudi obletnica rojstva nekaterih slovenskih filmskih igralcev. Toda pojdimo lepo počasi.

Leta 1914 se je v Evropi vnela prva svetovna vojna. Odnosi med državami so bili napeti, kaplja čez rob pa je bil atentat na avstro-ogrskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda. Zgodil se je poleti pred stotmi leti v Sarajevu.

Toda dovolj negativnega (ga je bilo več kot preveč za letos). Selimo se k največjemu filmskemu komiku vseh časov. Charlie Chaplin, seveda. Pred 125 leti, natančneje leta 1889 se je v neki zakotni ulici v revni četrti Londona v majhni sobici rodil deček, ki je sčasoma postal eden najslavnejših ljudi na svetu. Pred stotimi leti v Los Angelesu, v studijih majhne družbe za snemanje kratkih burlesk Keystone, je taisti mož posnel prvo v vrsti mnogih komedij, ki so ga izstrelile med zvezde.

Med domačimi igralci pa je Chaplinu najbolj podoben Fran Milčinski "Ježek", ki je bil tako vsestranski, da je nastopal v filmih, v gledališču, na radiju in na televiziji, bil pa je tudi pesnik in humorist. Rodil se je istega leta kot je Chaplin posnel svoje prve filme. Vse življenje je bil zelo dejaven. Imel je redne oddaje na radiu in televiziji, nastopal je v najslovitejših slovenskih filmih. Spisal je veliko pesmi in tudi vsem dobro znano Zvezdico Zaspanko.

Še en legendarni slovenski igralec, ki se je rodil istega leta, Stane Sever se je zapisal v slovensko zgodovino filma, gledališča in radijske igre. Tudi on je igral v nekaterih največjih slovenskih filmih in pa v nekaterih, ki bi to morali biti, a jih je takratna oblast zadržala, ker so bili preveč "proti sistemu".

Letos je stoletnico praznoval tudi veliki animator Norman McLaren, a o njem sem že veliko napisal, in tudi nekaj še bom. Letos pa so nas zapustile tudi nekatere filmske legende:  veliki komik Robin Williams, igralka klasičnega Hollywooda Lauren Bacal in režiser ter producent Richard Attenborough.
Njih bi se morali vedno spominjati, mi pa srečno zakorakajmo v leto 2015!

VAŠ NOSKO
 

petek, 21. november 2014

ŽIVLJENJEPIS NORMANA McLARNA - 2.del

Norman McLaren je leta 1939 že prebil led in se posvetil animiranim abstraktnim in tudi propagandnim filmom. Po filmih Ljubezen na krilu (Love on the wing, 1938) in Zvezde in trakovi (Stars and stripes, 1939) je zaradi 2. svetovne vojne emigriral v New York. Ko je leta 1940 prispel v Ameriko, ni imel skoraj nič denarja ampak le nekaj priporočil za ljudi, ki so se ukvarjali z dokumentarci. Ko pol leta ni našel službe, se je nekoč ustavil v muzeju in opazil abstraktne slike. Direktorici je ponudil, da ji pokaže nekaj svojih abstraktnih filmov, čeprav ni imel nobenega. Direktorica mu je ponudila, da lahko kakšnega tudi odkupi. Nato je McLaren v enem mesecu ustvaril filma Pike (Dots) in Zanke (Loops, oba 1940). Naposled je kupila oba "in tako sem lahko spet jedel!" je povedal McLaren v intervjuju za kanadsko revijo Seqences l.1975. V velikem jabolku je nato posnel še film Boogie-Doodle (1941) in se nato preselil v Ottawo in se zaposlil pri NFB (National Film Board of Canada). Tam je po naročilu Johna Giersona posnel nekaj vojno-propagandnih filmov, ki so bili likovno zelo dovršeni in so propagandna sporočila sporočali zelo domiselno (naslovi: Mail early, V for Victpry, Five for Four). Nato je l. 1942 posnel prvi film, ki v njegovem opusu med vojno ni imel propagandnega sporočila oziroma ga je vseboval le na koncu in ga je McLaren po vojni odstranil. Film Hen Hop je plesni in prikazuje kokoš, ki pleše četvorko. McLaren je preživel dan na piščančji farmi, kjer je ves dan risal kokoši. Do konca vojne je snemal propagandne filme, ki so bili večinoma risani na filmski trak (naslovi: Dollar Dance, 1943; Keep Your Mouth Shut, 1944).

Po vojni je McLaren narisal nekaj francoskih pesmi (C'est l'aviron, La-haut sur ces montagnes)- To je veselo in Tam na vrhu gora, in kasneje Domače pesmi: Siva kokoš (Chansons de Chez Nous: La poulette grise), Škrjanec (Alouette) in Kos (Merle) h kateremu se bom vrnil kasneje. Potem se je posvetil abstraktnim filmom vse do Sosedov.Nadaljevanje prihodnjič

VAŠ NOSKO (filmski urednik)

sreda, 19. november 2014

NAJBOLJŠI FILMI VSEH ČASOV: V VRTINCU

Poročilo filmskega urednika bloga Nosko.si:

VelecenjenI bralci, precenjene bralke!
Odslej na Nosko.si nova rubrika: Najboljši filmi vseh časov,
v kateri vam bo moja ne-malenkost predstavila kritike nekaterih
najboljših filmov v zgodovini.
Tokrat V VRTINCU.
Vaš premalo cenjeni filmski urednik

V VRTINCU (1939)
Victor Fleming

Izvrstna štiriurna epopeja po ameriškem jugu med drževljansko vojno, ki je v svojo vihro nasilno potegnila smetano bogataških sužnjelastnikov, med katerimi je tudi brezskrbna in muhasta Scarlett (Vivien Leigh), ki jo skrbijo le njene srčne težave in spletke. Ko pa gre zaradi ljubosumja na obisk k svoji sestrični (Olivia De Havilland) v Atlanto, se sooči s krutostjo vojne in se na begu pred Yankeeji bori sama s sabo, saj rešuje sestrično, ki je poročena z možem Scarlettinih sanj(ki je v vojski) in ima majcenega otročička. V vojni vihri pa se nevede zaljubi v robatega Rhetta Butlerja (Clark Gable), s katerim se nenehno prepirata in znova srečujeta. Toda tukaj se zgodba šele zares prične.

Tako kompleksna in dolga zgodba je terjala svoj davek: film so delali več kot 3 leta, delali so ga trije režiserji (Sam Wood in George Cukor sta cepnila, zato je film dokončal Victor Fleming) in 15 scenaristov, preizkusili so kar 1.400 igralk za vlogo Scarlett. Poleg tega je film veljal za rasističnega, ker je prikazoval suženjstvo preveč idilično.Zagotovo pa to ni bil, saj se posmehuje južnjaški smetani in prikazuje absurdnost in nesmisel vojne. Film je osupljiv v tehničnem in igralskem pogledu saj je presežek presežkov in, čeprav ni popoln in označen za rasističnega, še vedno najbolj donosen in prodajan film vseh časov (če upotevamo inflacijo (za ljubitelje Titanika in Jurskih parkov)). Film je avtorsko delo velikega producenta Briana Selznicka, posnet po romanu Margaret Mitchell.

Več pa izveste če si ga ogledate.


VAŠ NOSKO
_________________________________________________________________
Oglasi
Kmalu na Nosko.si:
ŽIVLJENJEPIS NORMANA MCLARNA 2. del
Poročilo filmskega urednika
__________________________________________________________________________________
Kmalu na Nosko.si
NOV FILM Z NOSKOM V GLAVNI VLOGI
__________________________________________________________________________________
Nosko.si
Vedno z  vami.

torek, 28. oktober 2014

RETROSPEKTIVA NORMAN McLAREN v Slovenski Kinoteki in ŽIVLJENJE NORMANA McLARNA


UVOD

Norman McLaren. To ime nekaterim ne bi povedalo ničesar razen, da je bil McLaren rojen na Škotskem. Nekateri pa se ob tem imenu spomnijo na velikega pionirja ne-disneyevske animacije. Prav on bi letos praznoval stoto obletnico svojega rojstva, rodil se je namreč leta 1914 na Škotskem.
ŽIVLJENJEPIS NORMANA MC LARNA

Norman McLaren je bil pravzaprav pozni pionir animacije, saj je bila l. 1933, ko se je pričel ukvarjati s filmom, filmska animacija že odkrita, največji studiji za animacijo (Disney, Bratje Warner) pa so jo že izkoriščali. McLaren se je na začetku svoje kariere  vpisal na filmski krožek na Glasgowski šoli za umetnost. V začetku je posnel nekaj dokumentarnih, eksperimentalnih filmov, ki so govorili o dnevu na šoli in o božičnem plesu, posnel pa je tudi abstrakten film, v katerem plesalci plešejo pred mikroskopsko povečavo nastajanja kristalov. Že njegovi prvi filmi nam kažejo njegovo izjemno nadarjenost, v njih pa je opaziti tudi animacijo (naslovi: 7 Till 5,Camera Makes Whoopee, Polychrome Phantasy). Slednja dva je poslal na tekmovanje amaterskega filma, kjer je bil glavni žirant John Gierson, ki je prvega odpisal kot »slabega, brez strukture in oblike«, drugemu (Polychrome Phantasy) pa je dal prvo nagrado kot »nekaj popolnoma novega v filmski umetnosti!«. Posnel je še izjemen protivojni film (Hell Unltd) v katerem je izrazito uporabil animacijo, nato pa je pričel z izdelavo propagandnih dokumentarcev za GPO (General Post Office) Film Unit, ki so kljub prpagandnim namenom izvrstno zrežirani in zmontirani (naslovi: Book Bargain, News for the Navy, Money a Pickle, Love on the wing). Slednji je bil popolnoma animiran, ustvaril pa ga je s praskanjem na vnaprej posneto risano ozadje. Po še enem propagandnem filmčku (TheObedient Flame) o plinskih štedilnikih pa je ponovno srečal Johna Giersona, ki mu je ponudil, da bi skupaj ustanovila oddelek za animacijo v novoustanovljenem Kanadskem filmskem inštitutu. Gierson mu je tudi posredoval naročila za propagandne filme. Leta 1940 pa je zaradi vojne iz Londona emigriral v New York in kasneje v Kanado. Nadaljevanje življenjepisa prihodnji teden.
SLOVENSKA RETROSPEKTIVA

Ko se je McLaren zaposlil pri NBC –ju (Kanadski filmski inštitut) je tedensko dobival plačo. »Bil je dobro plačan a ni bil len« je na otvoritvi  dejal kurator letošnje retrospektive Marco de Blois iz Quebeške kinoteke. Te besede še kako držijo saj je, kot je kurator dejal »vedno preizkušal nekaj novega«. »Sposojeno kamero sem hotel dobro izkoristiti. Vse gumbe na njej sem preizkusil. Bil sem zelo ponosen na rezultate tega tehničnega podviga«                                                                          Norman McLaren o filmu Polychrome Phantasy. Sequences, št.82/1975

»Ta skoraj kompletna retrospektiva je edinstvena saj je Slovenska Kinoteka zavrnila digitalne DCP restavrirane filme* in z Marcovo pomočjo nam je uspelo pripeljati 16 in 35 mm kopije McLarnovih filmov« pravi slovenski kurator retrospektive in vodja festivala za animacijo Animateka Igor Prassel (pripejen citat, op. a.).
 
______________________________________________________________________________

*Uporabili so jih le na otvoritvi iz spoštovanja do NFB-jevega truda.
___________________________________________________________________________________
OBVESTILA
Zaradi Noskove prezaposlenosti bo odslej prispevke v zvezi z velikim platnom prispeval naš filmski dopisnik.
______________________________________________________________________________

OGLASI
Pripravlja se nov animirani film z Noskom v glavni vlogi v luksuzni produkciji Kinodvora

__________________________________________________________________________________

https://www.youtube.com/watch?v=SZt_d_4OV-Q
https://www.youtube.com/watch?v=YNl-wjS4l4E
https://www.youtube.com/watch?v=zHrkUOVFXQs
_____________________________________________________________________________

VAŠ NOSKO

četrtek, 25. september 2014

PREMIERA

Nosko.si vljudno vabi:
_____________________________________________________________________________

                                ҉

V SOBOTO, 27.9.2014 OB 11:00h BO V KINODVORU     
                 ҉       PREMIERNO     ҉
PRIKAZAN KRATKI IGRANI FILM
FANTOM IZ KINODVORA
                               
                                 ҉_________________________________________
V filmu igra tudi avtor Noskovih stripov.
                                 ҉
Ob filmu bosta premierno prikazana tudi kratka grozljivka in pa (ne premierno prikazan) animirani, večkrat nagrajeni film Peter in volk.
                                ҉
Cena vstopnice je 4,5 eur.

Avtorica fotografij je: Lucija Ćirović



 
VEČ PA V KINU!
VAŠ NOSKO

nedelja, 22. junij 2014

Nosko na Antarktiki

Nova Noskova animacija (na 5. minuti in 7.sekundah).
Nastala je na delavnici v galeriji Tobačne tovarne.
Naša mentorica je bila Andreja Goetz.
Uživajte v filmčku otroci moji!
 



 VAŠ NOSKO

sobota, 26. april 2014

Vse je en strip!

Bil sem v knižnici Prežihov Voranc (Vič) na pogovoru Aleksandra Buha z Damijanom Stepančičem.
Pogovor so priredili ob odprtju razstave njegovih del.
V njem je Damijan povedal o svoji karieri, o "knjigi vseh knjig", ki bi jo rad ustvaril (pa je nikakor ne more spraviti na papir) in o slikanici o 1. svetovni vojni, ki delno govori o zgodbi njegovega starega očeta in je že v tisku. Izšla bo ob letošnji stoletnici pričetka 1. svetovne vojne, ki je bila kar nekoliko prezrto obdobje naše zgodovine, čeprav je imela pomembno vlogo v usodi mnogih ljudi.
Za glasbeni predah sta odlično poskrbela saksofonist Jaka Birsa in kitarist Aleksander Kuzmič.

Nekaj foto utrinkov z zanimivega pogovornega večera:
 

Razstavo si lahko ogledate še do 26. maja 2014.
 VAŠ NOSKO

ponedeljek, 31. marec 2014

Nosko - raziskovalec

Živjo!
Z mojimi sličicami sem opremil raziskovalno nalogo "Pozabljeni junaki črno-bele komedije".

Pomagal mi je tudi kolega Charlie.

Preizkusil sem se tudi v režiji.






Ups! Ušel mi je kolut!





VAŠ NOSKO

nedelja, 23. februar 2014

Miki Muster

Ko sem izvedel, da je bil Miki Muster odlikovan s srebrnim redom za zasluge, se mi je zdela to prava priložnost, da objavim intervju, ki doslej še ni bil objavljen.


Avtorja intervjuja: Mark Repovš in Lovro Smrekar

Lokacija:  STRIP.★RT.NICA.BUCH, 8.november 2012

 
Ali se vam je zdelo nekaj posebnega, da imata z Mikijem Miško enako ime in celo enaki začetnici?

MIKI MUSTER: He, he, he, to bo pa treba vprašati Mikija Miško. Jaz sem krščen Miki. To je moje pravo ime.

g. BUCH (lastnik striparnice) ogovori Mikija Mustra: In starejši si od Miške.

MIKI MUSTER: Približno enako sva stara, Miška je malo mlajša.

g. BUCH (lastnik striparnice) se pošali: Torej je Walt Disney posnemal tvoje ime.

Kateri je vaš najlepši spomin iz otroštva?

MIKI MUSTER: Ko me je nek gospod naučil risati. Ko sem šel v šolo in so me naučili risati.

Kateri je bil vaš prvi risani junak iz otroštva?

MIKI MUSTER: Ko sem bil otrok, sem najraje risal konje.

Katera je vaša najljubša knjiga?

MIKI MUSTER: Karl May, Winetou.

Katere stripe ste brali v otroštvu?

MIKI MUSTER: Bral sem samo stripe v hrvaškem in srbskem jeziku, ker slovenskih še ni bilo. Naslov je bil Jack Jackson i Bimbo Bambus.

(op. Strip „Jack Jackson i Bimbo Bambus“, avtorja Ivana Kušanića je izhajal v zagrebški strip reviji „Mickey strip – Oko” med leti 1939 in 1940)

Jack Jackson in Bimbo Bambus
 
 
 










Ali so vas učitelji med poukom kdaj zalotili, ko ste risali po zvezku?

MIKI MUSTER: Ne! To sem jaz risal doma.

Kje in kako ste se naučili risati revolver?

MIKI MUSTER: Imeli smo igrače, pištole na kapseljne ali na vodo, za špricati.

Katero človeško lastnost je po vašem mnenju najtežje prikazati v stripu?

MIKI MUSTER: Nasilje ni težko, najbrž prijaznost in ljubeznivost.

Študirali ste kiparstvo. Ali obstaja povezava med kiparstvom in ustvarjanjem stripa?

MIKI MUSTER: Kiparji so dosti boljši risarji, ker jih ne zanima barva ampak oblika. Kipar oblikuje figuro z vseh strani, medtem ko risar samo z ene strani. Pri stripu je enako kot pri kiparstvu, obvladati je potrebno figuro z vseh strani.

Vse nas ste zelo razveselili z vašimi stripi. Kaj pa je tisto, kar vas razveseli v življenju?

MIKI MUSTER: Tudi jaz čitam svoje stripe, he, he. Mene veseli to, da mi vse življenje ni bilo treba delati, da je moje delo hobi in da sem užival v njem.

Česa še niste povedali o svojih stripih, pa bi si želeli povedati?

MIKI MUSTER: To da, če bi smel v mladosti risati stripe, bi jih narisal dosti več. Takrat nismo smeli risati in objavljati stripov.

HVALA!!!


VAŠ NOSKO

sreda, 29. januar 2014

Nosko osvaja Youtube

Nosko takole dirigira pojočemu svinčniku, ki je nastal na delavnici "Zvokov in enostavnih elektronskih inštrumentov" pod mentorstvom Marka Batiste.



VAŠ NOSKO